دانش یار مستشاران

کاهش وزن و تناسب اندام و کنترل وزن و لاغری

 

قریبا کسی نیست که نخواهد تناسب اندام خود را حفظ نماید و یا اگر از افزایش وزن رنج می برد از این مشکل مزمن خود رهایی یابد ولی مشغله های زندگی باعث می شود که خیلی از افراد بخصوص در زندگی شهری از رسیدن به این آرزو ناامید می شوند چرا که حفظ و کنترل وزن را مستلزم وقت کافی و مدیریت و دانش بخصوصی می باشد .

اما بر خلاف آنچه که ما تصور می کنیم روش های مختلف برای بخش های مختلف بدن نیاز می باشد که از جمله می توان به روش های رژیم های برای لاغرشدن، دیابت و سلامت قلب وجود دارد .

انگیزه بیشتر افرادی که به سراغ رژیم‌های غذایی می‌روند ، لاغر شدن است ، اما لاغر شدن و حفظ آن ، کار بسیار سختی است .

برای اینکه بتوان به این سختی غلبه کنیم نیاز مند انگیزه ی بیشتری نسبت به سختی لاغر شدن داریم به صورتی که بتوانیم این سختی را تحمل کنیم،این انگیزه می تواند به روش های مختلفی برای ما ایجاد شود برای مقال می تواند با تصور زمانی که لاغر شدیم صورت بپذیرد که خود باعث راحت تر شدن این عمل خواهد شد .

بهترین راه برای سوزاندن چربی شکم انجام ورزش های هوازی است . ورزش های هوازی مثل پیاد ه روی، دویدن، دوچرخه سواری، شنا و کوهنوردی مقدار زیادی از چربی های بدن را می سوزانند . ولی بیشتر افراد خیلی زود از انجام این ورزش ها خسته می شوند و آن را رها می کنند .

۱۰ دقیقه اول ورزش، گلیکوژن (ذخیره قندی در کبد ) بدن می سوزد . اگر فقط ۲۰ دقیقه ورزش کنید، نیمی از عمل سوزاندن چربی را انجام داده اید که برای حفظ سلامتی قلب خوب است، ولی چربی زیادی از بین نمی رود، زیرا تا وقتی که کاملاً ذخایر گلیکوژنی کبد از بین نرود، چربی زیادی نمی سوزد . بنابراین برای از بین بردن چربی شکم،۴-۳ بار در هفته و هر بار باید ۳۰ تا ۶۰ دقیقه پشت سرهم ورزش هوازی را انجام دهید .

برای از بین بردن چربی شکم،۴-۳ بار در هفته و هر بار باید ۳۰ تا ۶۰ دقیقه پشت سرهم ورزش هوازی را انجام دهید. مثلاً یک ساعت در روز پیاده روی کنید .

البته انجام ورزش، بدون رژیم غذایی نتیجه ی لازم را نخواهد داد. افراد چاقی که می خواهند شکم خود را لاغر کنند، علاوه بر ورزش باید رژیم غذایی هم داشته باشند. ولی افرادی که وزن مناسبی دارند و فقط شکم شان چاق است، باید با ورزش شکم خود را لاغر کنند .

اگر مقدار کالری دریافتی شما بیش از کالری باشد که می سوزانید، حتی با ورزش هم، چربی ها ی زائد آب نمی شوند. شما می توانید بجای ۲یا ۳ وعده غذایی در روز، ۵ وعده غذایی کوچک بخورید، یعنی غذای خود را به جای ۳ وعده خود را در ۵ وعده تقسیم کنید، ولی پرخوری نکنید. بیشتر، مواد غذایی طبیعی کم چربی و کم شیرین را مصرف کنید مثل میوه، سبزی، نان سبوس دار، شیر و لبنیات کم چربی و گوشت کم چربی. مصرف مواد نشاسته ای را کاهش دهید .

اگر رژیم غذایی اصولی و علمی نباشد، باعث کاهش آب بدن می شود و بعد از توقف رژیم، وزن کاهش یافته دوباره برمی گردد.

یکی از تمرینات بی خطر و از روش های موثر برای لاغر کردن شکم، ورزش دراز نشست و استفاده از دستگاه های ورزشی مناسب است .

غذاهای طبیعی، کم چرب و کم قند و کم کالری را به میزان کم در طول روز مصرف کنید . از مصرف تنقلات شیرین و غذاهای چرب خودداری کنید . همچنین مواد نشاسته ای مثل مصرف نان، برنج، ماکارونی، کیک و شیرینی و بیسکوییت را کاهش دهید .

ما در این بخش قصد داریم تعدادی از روش هایی را که باعث تناسب اندام می شود را بررسی نماییم .

برای شروع غذاهایی را که مورد علاقه خودمان است را بصورت کامل قطع نمی کنیم یعنی اگر ما تعداد وعده های بیشتری را در طول هفته برای خوردن غذا ها سپری می کردیم حال باید این وعده ها را کاهش دهیم نه اینکه بصورت کامل مصرف نکنیم .

مقادیر فراوانی آب یا دیگر نوشیدنی‌های بی‌کالری بنوشید

گاهی اوقات افراد تشنگی را با گرسنگی اشتباه می‌گیرند. بنابراین، زمانی که یک لیوان آب یخ آن چیزی باشد که شما واقعاً به آن نیاز دارید، می‌توانید به دریافت مقادیر اضافی کالری پایان دهید. چنانچه آب ساده جواب نداد، یک فنجان چای میوه‌ای را امتحان کنید .
یا زمانی که به شدت احساس گرسنگی می کنید قبل از شروع خوردن وعده غذایی می توانید با نوشیدن آب مقدار کمتری غذای پر کالری مصرف نمایید .

در مورد میان‌وعده‌های شب هنگام، محتاط و انتخاب‌گر باشید

غالباً خوردن‌های بدون تفکر، مکرراً بعد از شام اتفاق می‌افتند، زمانی که شما نهایتاً می‌خواهید بنشینید و استراحت کنید و البته در مقابل تلویزیون. میان‌وعده خوردن یکی از آسان‌ترین راه‌های دور شدن از رژیم غذایی سالم است. در چنین مواردی یا بعد از ساعت مشخصی آشپزخانه را ببندید یا به خودتان فقط اجازه مصرف یک میان‌وعده کم‌کالری مانند یک تکه کوچک شیرینی خانگی را بدهید .

چندین میان‌وعده کوچک در طول روز استفاده کنید

چنانچه کالری کمتر از آنچه می‌سوزانید دریافت کنید، وزن از دست خواهید داد؛ اما اگر همواره گرسنه هستید، خوردن کالری‌های کمتر می‌تواند یک چالش باشد. مطالعات نشان می‌دهند افرادی که ۵-۴ وعده و میان‌وعده در روز استفاده می‌کنند بهتر قادر به کنترل اشتها و وزن خود هستند. توصیه می‌شود که کالری روزانه خود را به وعده‌ها و میان‌وعده‌های کوچک‌تری تقسیم کرده و از آن‌ها در طول روز لذت ببرید .

در هر وعده‌ای پروتئین بخورید

پروتئین، بسیار سیرکننده‌تر از کربوهیدرات‌ها و چربی‌ها است و به شما برای مدت زمان طولانی‌تری احساس سیری و پری می‌دهد. همچنین به حفظ توده ماهیچه‌ای کمک کرده و سوزاندن چربی را تسهیل می‌کند، بنابراین مطمئن شوید که پروتئین‌های سالم مانند سفیده تخم‌مرغ، غذاهای دریایی، ماست، گوشت بدون چربی، پنیر، سویا، مغزها یا حبوبات را در وعده‌ها و میان‌وعده‌های خود گنجانده باشید .

فیبر را در رژیم غذایی خود بگنجانید

فیبر کمک به هضم، جلوگیری از یبوست و کاهش کلسترول خون می‌کند و می‌تواند در کاهش وزن نیز کمک‌کننده باشد. برای به دست آوردن خواص فیبر، زنان باید در حدود ۲۵ گرم فیبر را روزانه دریافت کنند و این مقدار برای مردان در حدود ۳۸ گرم است (یعنی ۱۴ گرم به ازای ۱۰۰۰ کیلوکالری). منابع خوب فیبر عبارت‌اند از جو دو سر، لوبیاها، غلات کامل و انواع میوه‌ها و سبزیجات .

یادداشت غذایی روزانه داشته باشید

یک کاغذ و مداد ساده می‌توانند به طور چشمگیری در کاهش وزنتان کمک‌کننده باشند . مطالعات نشان می‌دهند که نوشتن چیزی که می‌خورید و می‌آشامید منجر به آگاه‌تر شدن شما از چیزی که می‌خورید و زمانی که می‌خورید و میزان مصرفی‌تان می‌شود که نهایتاً منتهی به دریافت کالری کمتر خواهد شد . یک مطالعه نشان داده است افرادی که یادداشت غذایی در ۶ روز هفته دارند دو برابر بیشتر از کسانی وزن کم می‌کنند که تنها یک روز هفته یا کمتر یادداشت غذایی دارند .

به اندازه کافی بخوابید

زمانی که کمبود خواب دارید بدنتان تولید بیشتری از هورمون گرلین (هورمون محرک اشتها) دارد و درعین‌حال تولید کمتری از هورمون لپتین (هورمونی که در زمان سیر شدنتان، خبر سیری را به شما می‌دهد) را خواهد داشت. داشتن خواب کافی به شما احساس راحتی و سیری می‌دهد و شما را از خوردن تنقلات غیرضروری بازمی‌دارد .

از ادویه ها کمک بگیرید

طعم دار کردن غذاها می تواند احساس سیری و خرسندی در شما ایجاد کند. غذاهای پرادویه موجب کمتر غذا خوردن شما شود. ادویه ها و فلفل ها چاشنی غذا هستند و کم کالری، پس می توانید به جای استفاده از چربی ها برای طعم دار کردن غذا از آن ها استفاده کنید .

برای لاغری همیشه صبحانه بخورید

حذف وعده صبحانه برای افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند به هیچ عنوان گزینه مناسبی نیست. بعضی از تحقیقات نشان می دهد، صبحانه نخوردن باعث می شود سخت تر وزن کم کنیم. دلیلش هم این است که وقتی صبحانه نمی خوریم در طول روز بیشتر احساس گرسنگی می کنیم و در نتیجه بیشتر هم غذا می خوریم. خوردن صبحانه ای سالم سرشار از فیبر مثل:میوه ها، خوراکی هایی که از غلات تهیه شده اند و با شیر به عنوان صبحانه مصرف می شوند و یا شیر و لبنیات کم چرب از بهترین گزینه ها هستند .

چای سبز کمکی برای تناسب اندام

اگر می خواهید هرچه سریع تر از شر چربی های شکمی خلاص شوید، چای سبز بنوشید. چای سبز روند متابولیسم برای سوزاندن و دفع چربی شکم را تسریع می بخشد و به این ترتیب، هیکلی زیبا را به شما تقدیم می کند .

نویسنده : تیم مستشاران